Uydu İzleme

Deniz kaplumbağaları beslenme, kışlama ve yuvalama alanları arasında göç eden canlılardır. Bu nedenle deniz yaşamı için büyük öneme sahip deniz kaplumbağalarının sadece yuvalama alanlarını korumak yeterli olmamaktadır. Göç sırasında uğradıkları ve üreme dönemi dışında kalan dönemlerde hangi alanları-ülkeleri ziyaret ettiklerinin bilinmesi, o habitatlarının korunması ve koruma önlemlerinin alınması için büyük önem taşır. Bu nedenle uydu izleme cihazları ile takip çalışmaları deniz kaplumbağası araştırmacıları tarafından sürdürülmektedir.

DEKAMER, tedavi edilen veya yuvalama sonrasında denize dönen deniz kaplumbağalarını uydu izleme cihazları ile takip amacıyla 2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Aşağıda takip ettiğimiz kaplumbağalar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Oldukça pahalı olan bu çalışma için DEKAMER'e destek olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle, Özel Çevre Koruma bölgelerinde bulunan ve uydu takip cihazı ile izlediğimiz deniz kaplumbağalarını takip edin.


MAVA Vakfı desteğiyle, Akdeniz'deki Deniz Kaplumbağaları Koruma Projesi kapsamında özellikle hakkında en az bilgi bulunan erkek ve ergin öncesi deniz kaplumbağalarını takip ediyoruz. Hangi yolları kullandıkları ve nerelerde yaşadıklarını araştırdığımız kaplumbağaları takip etmek için tıklayın.TUI Care Vakfı desteğiyle, uydu takip cihazı ile takip ettiğimiz Tuba, 25-30 yaşlarında dişi bir İribaş deniz kaplumbağası (Caretta caretta). 28 Ağustos 2019 tarihinde İztuzu kumsalından doğal yaşam ortamına bırakılan Tuba'yı takip etmek için tıklayın.


Sınırların Ötesinde Koruma

Kaplumbağa Tuba'nın hikayesi ve uluslararası iş birliği hakkındaki yazımızı okudunuz mu?

Uydu Takip Çalışmaları

Önceki yıllarda uydu cihazı ile takip edilen kaplumbağaları incelemek için tıklayın.