Gönüllülük Programı


Gönüllülük programına başvurabileceğiniz DEKAMER'in rehabilitasyon, bilgilendirme ve arazi çalışmaları ile ilgili genel bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki maddeleri mutlaka okuyunuz. Gönüllülük başvurusu yapan adaylar tüm maddeleri kabul etmiş sayılacaktır.

Genel Bilgiler

• Merkezimizde gönüllülük esastır. Gönüllülerin merkez personeli tarafından yapılan iş programına uyması, kumsaldaki arazi çalışmaları ve merkezin temsil edildiği alanlarda gönüllülerin sorumluluklarını bilmesi ve gerek çalışma gerekse serbest zamanlarında ekiple uyumlu şekilde hareket etmesi beklenmektedir.

• Yaz dönemi çalışmalarında gönüllülerin gece uzun saatler sürebilecek arazi çalışmalarında ekip liderleri ile uyumlu çalışması, günde 15 km+ yürüyebilmesi, yaralı/ölü kaplumbağa transferi ve farklı arazi çalışmalarında proje ekibine destek verebilmesi beklenmektedir.

• Merkezdeki bilgilendirme çalışmalarında gönüllüler aktif rol alır. Merkeze gönüllü ya da ziyaretçi olarak gelen yabancılar ile iletişim kurabilmek için en az temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir.

• Tüm gönüllü başvuruları bireysel olarak değerlendirilmektedir. Gönüllü adaylarına eşit şans vermek ve çeşitliliği sağlamak amacıyla grup veya çift olarak yapılan başvurulara öncelik verilmemektedir. Grup halinde başvuru yapılması ve başvuru sahiplerinden bir veya birkaç kişinin kabul edilmesi, diğer başvuruların kabul edilmemesi halinde yapılacak itirazlar dikkate alınmayacaktır.

• Merkezimizin bulunduğu alan Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde ve özel uygulamaları olan bir alandır. Bu uygulamalar kapsamında gece kumsala girişler sınırlandırılmıştır ve tüm gönüllülerin bilgileri yetkili kurumlarla paylaşılmaktadır. Bu nedenle merkezde uygulanan kurallar, Özel Çevre Koruma Bölgesi uygulamaları çerçevesinde düzenlenmiştir.

• Merkezin bir koruma alanında bulunduğu ve tesis şartlarının belirli kısıtlamalar kapsamında sınırlandırıldığını belirtmek isteriz. Doğal bir koruma alanı içinde çeşitli yaban hayvanlarıyla karşılaşılmaktadır. Bu birçok gönüllü için doğayı tanıma fırsatı sunarken mevcut şartlar konusunda çekincesi olan gönüllü adaylarının başvurularını tekrar değerlendirmelerini öneririz.

• Akşam saat 16.00'dan sonra kumsala ulaşım imkanı kısıtlıdır. Bu nedenle gönüllü ve personelimiz merkezde konaklamaktadır. Kişisel ihtiyaçlarınızı ulaşım saatlerini göz önünde bulundurarak temin etmeniz gerekmektedir. Bu konuda merkez personeli ile iletişime geçebilirsiniz.

• Merkezimiz gönüllülerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Gönüllülerimizin farklı beslenme tercihleri ve özel ihtiyaçları anlayışla karşılanmaktadır ve bu konuda herhangi bir seçim kriterimiz bulunmamaktadır. Ancak merkezin alışverişleri genel ihtiyaçlara göre yapılmaktadır, kişisel beslenme tercihlerine yönelik ihtiyaçların bireysel karşılanması gerekmektedir.

• Merkezde alkollü içeceklerin kullanımı yasaktır.

• Yazıhane, ameliyathane, barınak ve rehabilitasyon alanı gibi merkezi alana ait hiçbir malzeme izinsiz kullanılamaz.

• Gönüllü adaylarının 18 (on sekiz) yaş ve üstü olması gerekmektedir.

• Minimum gönüllülük süresi bir aydır. Daha uzun süreli başvurulara öncelik tanınmaktadır.

• Başvuru formunda sadece gönüllü olmak istediğiniz dönemleri seçiniz. Örneğin; formunuzda Haziran ve Temmuz dönemleri beraber seçilmişse bu toplam iki aylık başvuru anlamına gelmektedir. 1 ay katılabilecekseniz sadece size en uygun olan dönemi seçiniz (sadece Haziran veya sadece Temmuz).

1/3 Devam et