Çalışma Kuralları


Merkezin Şartları

• DEKAMER, Dalyan İztuzu Kumsalında yer almaktadır. Merkezimizde konaklama erkek ve kadın gönüllülerimiz için ayrı karavanlarda sağlanmaktadır. Her karavanın sekiz kişilik kapasitesi vardır.

• Buzdolabı, her türlü mutfak malzemesi, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, elektrikli ısıtma cihazları ve kablosuz ağ imkânı sunulmaktadır. Ancak ortak ağ trafiğini yoracak kullanımlardan kaçınılmalı ve bu tarz veri kullanımı için kişisel internet paketleri kullanılmalıdır.

• Duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlar için ortak kullanım alanları bulunmaktadır. Bu alanlar koruma alanı şartlarına göre düzenlenmiştir.

• Günlük düzenli olarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeği çıkarılmaktadır. Yemekler düzen açısından ekiple birlikte aynı saatlerde yenilmektedir. Bu saatler dışında mutfak ve gereçlerinin kullanımı için mutfak personelinden yardım istenmesi gerekmektedir.

• Gönüllüler yemek masasının kurulması, çamaşır, bulaşık, günlük mıntıka temizliği ve genel düzen gibi konularda belirlenen programa göre hareket etmek zorundadır.

• Gönüllülerin dinlenme günlerinde ve gün içindeki serbest saatlerde personel bilgilendirilmeden merkezden ayrılmaması gerekmektedir. Bu uygulama hem gönüllülerin güvenliği hem de acil durumlarda organize olabilmek ve gönüllülere ulaşılabilmesi için uygulanmaktadır (örneğin çok sayıda yaralı ihbarı gelmesi).

Kurtarma Merkezi (Tüm yıl boyunca)

DEKAMER, deniz kaplumbağalarının korunması amacıyla yaralı ve hasta bireyleri tedavi ve rehabilite etmek ve tekrar deniz yaşamına kazandırmak amacıyla kurulmuştur. Merkez aynı zamanda bilgilendirme ve eğitim amaçlı ziyaretçiler kabul etmektedir. Yıllık ortalama 50.000 ziyaretçi DEKAMER’i ziyaret etmektedir. Gönüllülerimiz merkez personeliyle birlikte kurtarma ve bilgilendirme faaliyetlerine aktif olarak görev almaktadır.

Yaz Dönemi Projeleri

• DEKAMER yuvalama kumsallarında koruma ve popülasyon izleme çalışmaları ile hem deniz hem de karasal habitatlarda bilimsel araştırmalar yürütmektedir.

• Gece kumsalda yapılan çalışmalarda yuva yapmak için çıkan kaplumbağaların markalanması ve ölçümlerinin alınması, yuva tespiti, koruma amaçlı yuva kafesleme ve yuvadan çıkan yavruların başarılı bir şekilde denize ulaşmalarının sağlanması gibi faaliyetler yürütülür.

• Sabah erken saatlerde gerçekleştirilen çalışmalarda ise gece kayıt altına alınamayan aktiviteler belirlenir ve gerekli kontroller yapılır.

• Çalışılan kumsalların özellikleri değişebilmektedir. Örneğin Fethiye kumsalı yaklaşık 10 km ve taşlık alanlara sahipken İztuzu kumsalı 4.5 km ve kumluktur. Bununla birlikte yuva yoğunlukları her kumsal için farklılık göstermektedir. Bu nedenle arazi çalışmaları bölgeler arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Gönüllülerin tüm alanlarda aynı motivasyonla belirlenen programa uymaları beklenmektedir.

• Örnek çalışma programı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Açıklama Saatler
Kalkış 08:00
Kaplumbağaların Bakımı ve Tank Temizliği 09:00
Kahvaltı 10:00
Ziyaretçi Bilgilendirme ve Diğer Görevler 10:00-18:00
Serbest Zaman ve Yemek Hazırlığı 18:00-20:00
Akşam Yemeği 20:00
Arazi Çalışması (Gece ve gündüz arazi kontrolü) 22:00-10:00

2/3 Devam et