Uydudan Takip

Deniz kaplumbağaları beslenme, kışlama ve yuvalama alanları arasında göç eden canlılardır. Bu nedenle deniz yaşamı için büyük öneme sahip deniz kaplumbağalarının sadece yuvalama alanlarını korumak yeterli olmamaktadır. Göç sırasında uğradıkları ve üreme dönemi dışında kalan dönemlerde hangi alanları-ülkeleri ziyaret ettiklerinin bilinmesi, o habitatlarının korunması ve koruma önlemlerinin alınması için büyük önem taşır. Bu nedenle uydu izleme cihazları ile takip çalışmaları deniz kaplumbağası araştırmacıları tarafından sürdürülmektedir. DEKAMER, tedavi edilen veya yuvalama sonrasında denize dönen deniz kaplumbağalarını uydu izleme cihazları ile takip amacıyla 2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Aşağıda takip ettiğimiz kaplumbağalar hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Oldukça pahalı olan bu çalışma için DEKAMER'e destek olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Sea turtles are migrating between nesting, feeding and wintering grounds. Thus, conserving nesting beaches is not enough to protect endangered sea turtles. Tracking sea turtles and discovering their routes is very important to protect other habitats that they use. Therefore, researchers are attaching sattalite transmitters to track sea turtles durin non-breeding period. DEKAMER is tracking turtles afer releasing treated turtles and after nesting season. You can find detailed information and project links below. Satellite tracking is very expensive. You can contact us to support our tracking project.
İsim Tür Yaş Bırakılma Son sinyal
Tuba C. caretta 25-30 28.08.2019 Haritadaki ikona tıklayın

 

Bu çalışma TUI Care Vakfı tarafından desteklenmektedir.TUI Care Vakfı, projelerimizden birini de destekliyor: Türkiye'nin Güney Ege kıyılarındaki turizm alanlarında deniz kaplumbağalarının korunmasına ilişkin farkındalığı arttırmayı hedeflediğimiz "Kaplumbağalar ve Turizm Birlikte Olabilir".

 

Daha önceki yıllarda uydu cihazı ile takip edilen kaplumbağalar için tıklayınız


Nasıl Destek Olabilirim?


Çalışmalarımıza destek olmak için bağış sayfamıza gözatın.