DEKAMER Hakkında

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Çevre ve Orman Bakanlığı - Özel Çevre ve Koruma Kurumu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Dalyan Belediyesi ile Pamukkale Üniversitesi arasında imzalan bir protokol çerçevesinde, Dalyan Kumsalı (Ortaca, Muğla)’nda faaliyetlerini sürdürmektedir. Faaliyetlerini sürdürürken çeşitli STK ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile işbirliği yapmakta ve ortak projeler yürütmektedir.

Merkezin Görevleri

Deniz kaplumbağa üreme kumsallarında ayrıntılı bilimsel çalışmalar yapmak, Yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerini yaparak doğal yaşam ortamlarına geri dönmelerini sağlamak, Deniz kaplumbağalarının, yuvalama, beslenme, kışlama ve göç yolları üzerinde araştırmalar yapmak, Deniz kaplumbağa yaralanma ve ölümlerin sebepleri üzerine araştırmalar yaparak, bu konularda kamuoyu ve ilgili tarafları bilgilendirici projeler üretmek, Çalışma alanlarındaki faaliyetler için gerekli görülen laboratuar, bakım binaları ve çalışma alanları kapsamında önerilen araştırma projelerini imkanlar ölçüsünde desteklemek, ve yaralı deniz kaplumbağalarının bakım ve tedavilerinin yapılabildiği çeşitli bölgelerde ilkyardım üniteleri ve tedavi merkezleri açmak bulunmaktadır.

Pamukkale Üniversitesinin, deniz kaplumbağaları ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar gerek bilimsel toplantılar ve gerekse yazılı ve görsel basın aracılığı ile kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu çerçevede 2007 yılında 2. Ulusal deniz kaplumbağa sempozyumu Doç. Dr. Yakup KASKA’nın yürütücülüğünde Dalyan (Ortaca-Muğla)’da yapılmıştır. Böyle bir merkez gerek deniz kaplumbağaların korunması çalışmaları ve gerekse onların tanıtılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesine katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda; gerçekleştirilecek projeler, araştırmalar, eğitim programları ve benzeri Merkez faaliyetleri katkı sağlayacaktır. Dünyadaki 8 deniz kaplumbağası türünden sadece 5 çeşit tür Akdeniz’de mevcut olup bunlardan da ancak iki tür (Caretta caretta ve Chelonia mydas) Akdeniz’deki kumsallarda yuva yapmaktadır. Yuvalama alanlarının çoğu Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Libya, Tunus ve Girit'e ait kumsallardır. Yapılan çalışmalarda Akdeniz’deki bu türlerin sayısı 2000 Caretta caretta ve 500 Chelonia mydas ergin dişi olduğu tahmin edilmektedir. Diğer 3 türün ise henüz yuvalama yaptığı tesbit edilememiş olup sadece beslenmek amacıyla Akdeniz'e girdiği düşünülmektedir. Akdeniz'deki deniz kaplumbağalarının neredeyse yarısının yuvalama yeri olarak tercih ettiği Türkiye kumsallarında ve kumsallara yakın bölgelerde yapılan deniz faaliyetleri sonucu çok sayıda genç ve ergin (her yıl yaklaşık 50-100 adet) deniz kaplumbağası ölmektedir. Bunların birinci derecede ölüm sebepleri balıkçı ağlarına takılarak yaralanmaları veya tirol avcılığı sonucu boğulmasıdır. Çoğu balıkçı da bu suçluluk duygusu içerisinde yaralı olan veya baygın olan deniz kaplumbağasını denize bırakmaktadır ve sonuçta da bunların çoğu ölmektedir. Böyle bir tedavi merkezinin kurulması durumunda yaralı kaplumbağaların tedavi edildiği ilan edilirse zaman içerisinde balıkçılar kazayla yaraladığı kaplumbağaları bu merkeze ulaştıracaklar ve tedavileri yapılabilecektir.

   • DEKAMER'de, kurulduğu 2008 yılından bu yana 250 yaralı kaplumbağa rehabilitasyona alındı. Bunlardan 142 tanesi iyileşerek doğal yaşam ortamlarına bırakıldı ve maalesef 100 adet yaralı kaplumbağa ise hayatını kaybetti. 2017 yılı içerisinde 33 yaralı kaplumbağa geldi. 15 tanesi denize gönderilirken, 10 yaralı da hayatını kaybetti ve şu anda merkezde 8 adet deniz kaplumbağasının tedavisi devam ediyor. Bu arada RAC-SPA (Tunus) ve Zooloji İstasyonu (İtalya) ile işbirliği çerçevesinde deniz kaplumbağalarının uydudan takiplerine de başlanmıştır. Isabel Dalyan adı verilen ve 40 yıldır doğayla ilk kez buluşan kaplumbağa bu adresten ve yine Dolunay adı verilen İribaş deniz kaplumbağasını da bu adresten isteyen herkes takip edebilir.

 

Dekamer gelişim planı ile ilgili detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.