Gönüllü Olmak

DEKAMER'de Deniz Kaplumbağaları koruma ve araştırma çalışmalarında gönüllü olmak istermisiniz?


Dalyan ve Sarıgerme Plajları İribaş Deniz Kaplumbağaları (Caretta caretta ) için yuvalama alanları olarak onlara ev sahipliği yapmaktadırlar.Dalyan İztuzu Plajındaki DEKAMER Türkiye'de deniz kaplumbağalarına yönelik Kurtarma ve Rehabilitasyon hizmeti veren tek merkezdir. Gönüllüleri, Kaplumbağa sahili olarak da bilinen Dalyan İztuzu Plajındaki Merkezimize Deniz Kaplumbağaları koruma ve araştırma çalışmalarımıza davet ediyoruz. Gönüllüler kaplumbağaların günlük bakım ve tedavilerine katılacak merkezi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin deniz kaplumbağaları hakkında bilgilendirilmesini sağlayarak kamu bilinci oluşturulmasına katkı sağlayacaklardır.

 

Yaz Projeleri (Mayıs ortası - Ekim ortası)
Deniz Kaplumbağaları Mayıs ayı sonlarına doğru çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşme sezonu Ağustos ayına kadar sürer.İlk yavrular Temmuz ayında çıkmaya başlarlar.Yavru çıkışları Ekim ayına kadar devam eder.Bu dönemde Dekamer'in amaçları;Anaç ve yavru çıkışlarını izleme ve yuva merkezlerini tespit etmektir.Geceleyin kumsalda yapılan çalışmalarda yuva yapmak için çıkan anaçların markalanması ve ölçümlerinin alınması, yuva tespiti, kaplumbağaların ve yuvaların insan aktiviteleri ve tilki, sansar vb. gibi predatör canlılardan korunması amacıyla yuva kafesleme çalışmaları ve yuvadan çıkan yavruların başarılı bir şekilde denize ulaşmalarının sağlanması gibi faaliyetler yürütülür. Gündüzleri gece meydana gelen kaplumbağa faaliyetlerinin rapor edilmesi ve merkeze gelen yerli ve yabancı turistlerin bilgilendirilmesi işlemleri gerçekleştirilir.Bu çalışmalar uzun, fiziksel olarak zorlu olabilir.

 

Deniz Kaplumbağaları Kurtarma Merkezi (Tüm yıl boyunca)
Türkiye genelinde birçok deniz kaplumbağasının genellikle balıkçılık veya su sporları gibi faaliyetler sonucu yaralandığı rapor edilmiştir. Hayatta kalanların şanslı olduğu söylenebilir. Dekamer yaralı kaplumbağaların tedavileri için gerekli faaliyetler ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesi faaliyetleri yürütülür.

 

Şartlar
Dekamer, İztuzu Plajı'nda yer alan bir kurtarma merkezidir. Merkezimizde kalacak yer (erkek ve kadınlar için ayrı karavanlar), buzdolabı ve her türlü mutfak malzemesi bulunmakla birlikte klima, elektrikli ısıtma cihazları ve kablosuz ağ imkanı sunulmaktadır. Gönüllülerimiz kamp alanını diğer gönüllülerle paylaşım ve işbirliği içinde kullanabilmelidir. Merkezimizde çalışmak isteyen gönüllülerimiz ekip ruhuna uygun olmalı ve ekip arkadaşlarıyla uyum sağlayabilmelidir. Merkeze gönüllü ya da ziyaretçi olarak gelen yabancı vatandaşlar ile iletişime geçebilmek adına en az temel düzeyde ingilizce bilmek gerekmektedir ve gönüllü olmak isteyenler on sekiz (18) yaşından büyük olmalıdır. Tavsiye edilen katılım süresi minimum 4 hafta olmakla birlikte 6 hafta ve üzeri katılımlar oldukça yararlı olmaktadır.